Bielawa Owls

Rok założenia: 2007

OSIĄGNIĘCIA KLUBU

  1. 2009 - 4 MIEJSCE W DRUGIEJ LIDZE PLFA2
  2. 2010 - MISTRZOSTWO DRUGIEJ LIGI PLFA2 (AWANS)
  3. 2011 - 7 MIEJSCE W PIERWSZEJ LIDZE PLFA1
  4. 2012 - WICEMISTRZOSTWO POLSKI DO LAT 17 PLFA -J8
  5. 2013 - MISTRZOSTWO POLSKI DO LAT 17 PLFA-J8
  6. 2015 -WICEMISTRZOSTWO POLSKI DO LAT 17 PLFA-J8
  7. 2016 - BRĄZOWY MEDAL ROZGRYWEK SENIORSKICH PLFA-8
  8. 2016 - MISTRZOSTWO POLSKI DO LAT 17 PLFA-J8
  9. 2017 - MISTRZOSTWO POLSKI DO LAT 17 PLFA-J8 (OBRONA TYTUŁU)

 

HISTORIA KLUBU

Wiosna 2007
Z inicjatywy Przemysława Klingera odbywają się pierwsze spotkania i amatorskie mecze rozgrywane przez sympatyków futbolu amerykańskiego w Bielawie. Drużyna jeszcze nie trenuje, a spotyka się i gra dla zabawy na boisku za Szkołą Społeczną w Bielawie, początkowo mając znacznie więcej chęci niż umiejętności.

Listopad 2007
Do życia zostaje powołany Klub Futbolu Amerykańskiego BIELAWA OWLS. Zawodnicy zakupują pierwsze komplety używanego sprzętu ze środków prywatnych, dzięki wsparciu Urzędu Miasta Bielawa, treningi drużyny odbywają się na obiektach sportowych Ośrodka Sportu i Rekreacji. Trenerem głównym zostaje Paweł Kaźmierczak, zawodnik ówczesnego Mistrza Polski - drużyny The Crew Wrocław.Marzec 2008
Zarząd Klubu podejmuje decyzję o przystąpieniu do rozgrywek Polskiej Ligi Futbolu Amerykańskiego. Okazją do udanego debiutu staje się utworzenie drugiej ligi w PLFA. Pierwszy mecz zorganizowany na stadionie KS "Bielawianka" staje się niespodziewanym hitem przyciągając na trybuny stadionu rekordowe 1000 widzów. Historyczny, pierwszy mecz w Bielawie zostaje rozegrany 24 maja 2008r. z drużyną Torpedy Łódź i zakańcza się jednopunktową wygraną Sów 7-6. 

Po rozegraniu sześciu spotkań w drugiej lidze, Owls zajmują drugie miejsce w swojej dywizji, nie awansując do fazy play-offs. Na jesień 2008r. drużyna rozpoczyna przygotowania do drugiego sezonu w swojej krótkiej historii.

2009
Drugi sezon Owls w PLFA2. Po rozegraniu 9 meczów i dojściu do fazy walki o baraż, drużyna ostatecznie zajmuje 4 miejsce na 14 zespołów występujących w drugiej lidze.


2010 - MISTRZOSTWO PLFA II
Przełomowy rok w historii Owls. Klub nawiązuje pełną współpracę z firmą Lowella Hussey'a SUPERBOL Sp z o.o. - zajmującą się rozwojem i promocją futbolu amerykańskiego w Polsce.Pierwszy raz w historii miasta, do Bielawy przyjeżdżają dwaj amerykańscy zawodnicy - Desmond Jordan oraz Telley Cheeley.


Z pomocą amerykanów, drużyna osiąga swój największy sukces - po rozegraniu ośmiu meczów notuje perfekcyjny sezon bez porażek, zdobywa mistrzostwo drugiej ligi oraz awansuje do pierwszej ligi futbolu amerykańskiego.2011 
Owls wkraczają w swój debiutancki sezon w pierwszej lidze będąc jej jedynym beniaminkiem. Miejsce poprzednich dwóch graczy z USA zajmują Benjamin Jones oraz Jordan Stutzman.

Po rozegraniu 9 spotkań w sezonie zasadniczym PLFA1 Owls zajmują 7 miejsce na 10 zespołów - najlepszy wynik w pierwszym roku spośród wszystkich pierwszoligowych beniaminków w historii ligi.

Po zakończonym sezonie we wrześniu 2011r. Przemysław Klinger organizuje pierwszą w Polsce rekrutację do drużyny juniorskiej dla chłopców w wieku 14-17 lat mając w planach rozegranie pierwszej mini ligi w 2012 roku. 


2012 - WICEMISTRZOSTWO PLFA J-8
Klub po raz pierwszy prowadzi jednocześnie drużynę seniorską i juniorską. Stanowisko trenera głównego w obydwu drużynach obejmuje dotychczasowy lider defensywy - Paweł Sołtysiak. Drużyna seniorska powraca w kolejnej odsłonie PLFA1 tym razem już w 100% polskim składem. Z bilansem 3-3 ostatecznie nie awansuje do fazy play-offs zajmując trzecie miejsce w grupie południowej.

 

Bielawa jako pierwsze miasto w historii PLFA organizuje turniej rozgrywek juniorskich PLFA J połączony z obozem treningowym w którym udział bierze ponad 80 zawodników z całej Polski. Na turnieju juniorzy Owls zajmują drugie miejsce przegrywając w finale z Warszawą.

2013 - MISTRZOSTWO PLFA J-8

Rok sprzeczności. Z jednej strony rozczarowująca postawa składu seniorskiego, który kończy sezon bez wygranej w PLFA 1, z drugiej największy sukces juniorski - czyli perfekcyjny sezon z 8 wygranymi na koncie zakończony mistrzostwem Polski w kategorii do lat 17.

Dodatkowym ukoronowaniem sezonu jest towarzyski mecz rozegrany już po zakończonym sezonie przeciwko juniorskim mistrzom Czech - Praga Lions. Po wyjątkowo zaciętym i wyrównanym spotkaniu juniorzy Owls ostatecznie pokonują Lions wynikiem 36 do 28.

2014

Słaby rok w wykonaniu Sów. Po kolejnej serii przegranych drużyna seniorska zalicza spadek do drugiej ligi i ostatecznie jej skład zostaje zawieszony na jeden sezon.

Juniorzy awansują do turnieju finałowego PLFA J-8 i ostatecznie zajmują 6 miejsce na 18 ekip biorących udział w rozgrywkach.

2015 - WICEMISTRZOSTWO PLFA J-8

Rok odbudowy. Po świetnym sezonie juniorzy Bielawa Owls zdobywają wicemistrzostwo Polski w kategorii do lat 17 w PLFA J-8.

Część zawodników zdobywa dodatkowe doświadczenie występując w barwach drużyny Stal Gorzów Grizzlies w rozgrywkach PLFA J-11. We wrześniu 2015 roku skład seniorski zostaje reaktywowany i rozpoczyna przygotowania do nowego sezonu. 

2016

Skład seniorski zostaje zgłoszony do rozgrywek PLFA8, skład juniorski do rozgrywek PLFA J-8. Trener główny Bielawa Owls Paweł Sołtysiak podejmuje pionierską inicjatywę rozpoczynając serie treningów w miejscowościach Wałbrzych oraz Świdnica, które ostatecznie doprowadzają do powstania tam nowych drużyn "partnerskich" dla Bielawa Owls: Wałbrzych Miners oraz Wild Boars Świdnica.

Wielki sukces! Po rozegraniu świetnego sezonu seniorzy Owls stają na podium PLFA8 przegrywając jedynie z Mistrzem Polski PLFA8 Warsaw Old Boys, ostatecznie zdobywają brązowy medal.

Juniorzy Owls przebijają sukces swoich starszych kolegów zdobywając Mistrzostwo Polski do lat 17 w formule PLFA-J8. Turniej finałowy zorganizowany w Bielawie zostaje okrzyknięty "małym Superfinałem" - najlepiej zorganizowanym turniejem w historii rozgrywek juniorskich PLFA.